search
top

Harter House Shopping Trip – 6/1/12

Katrina Givins Shopping TripDidn’t save much, but oh well.
Before qpons = $40.50
After qpons = $26.70
Saved = $13.80

10 cans of DelMonte veggies – on sale .79; used 2 qpons $1/5 cans = $5.90/10 (.59/ea.)
International Delight Iced Coffee – $3.99; used $1/1 qpon = $2.99
6 Starkist Tuna Pouches – on sale $1.49; used 3 qpons $1/2 = $5.94 (.99/ea.)
A1 – on sale $2.99; used $1/1 qpon = $1.99/1
2 Yakisoba noodles – $1.09; used .50/1 qpons, which doubled = .18/2 (.09/ea.)
2 Gain dish soap (big bottles) – $1.99; used .50/1 qpons = $1.98/2 (.99/ea.)
2 Bounty Basic paper towels – $1.19; used .25/1 qpons = $1.38/2 (.69/ea.)
Yoplait yogurt – .69; used .40/6, which doubled = $3.34/6 (about .55/ea.)
2 bags of Combos – $2.00; used $1/2 qpon = $3/2 ($1.50/ea.)

Submitter: Katrina Givins

4 Responses to “Harter House Shopping Trip – 6/1/12”

  1. Great job Katrina Givins, almost $14.00..

  2. Carrie Reed says:

    great job Katrina Givins…. why is it so much harder to save big on food versis non-food purchaces?

    • Katrina Givins says:

      Carrie Reed, It is much harder with food vs. non-food. I have plenty non-food items in my stockpile, but food is seriously where I lack. And, since I don't eat paper towels and dish soap, I have to figure out a way to fix this problem, lol!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

top